Vas zanima študij pri nas?
Izpolnite spodnji obrazec za prijavo v program. V roku enega dneva vam bomo posredovali vse potrebne informacije o vpisu.
Gradbeništvo
Diplomsko delo analizira in primerja sanacijo asfaltnega vozišča z izvedbo del rednega vzdrževanja in obnovo asfaltnega vozišča, ko je to že poškodovano, ter razloge za nastanek poškodb na asfaltnem vozišču, če se dela rednega vzdrževanja ne izvajajo oziroma se izvajajo pomanjkljivo.
Cilj analize je podati priporočila za optimizacijo vzdrževalnih praks na lokalnih cestah. Primerjava je narejena na primeru lokalne ceste LC 109011 Šalovci–Adrijanci.
V prvem delu diplomskega dela je opisano stanje obstoječe lokalne ceste in način pridobitve potrebnih podatkov o cesti. Podatki so se nadgradili z dodatnimi raziskavami, ker občina Šalovci za dotično lokalno cesto ne razpolaga z nobenimi podatki o zgodovini in izvedenem ukrepu gradnje lokalne ceste.
Zaradi pomanjkanja podatkov je bila izvedba sondažnega razkopa ključna za pridobitev natančnih informacij o sestavi voziščne konstrukcije. Na podlagi pridobljenih podatkov, raziskave zakonodaje in predpisov s področja gradnje asfaltnih vozišč in vzdrževanja asfaltnih vozišč, ki so dostopni v elektronski obliki, so se določili in izračunali potrebni ukrepi sanacije asfaltnega vozišča za primer sanacije v sklopu vzdrževanja z izvedbo preplastitve asfalta in za primer obnove dotrajanega asfaltnega vozišča.
Ustrezni ukrepi so bili ovrednoteni tudi z vidika potencialnih dolgoročnih prihrankov.
V teoretičnem delu smo opisali pomen in nujnost izvajanja del rednega vzdrževanja na že zgrajenih cestah, s čimer se podaljšuje življenjska doba asfaltnih vozišč in zagotavlja prometna varnost, v primerjavi s čakanjem na dotrajanost ceste in posledično takratno obnovo te.
Pravočasno vzdrževanje zmanjšuje potrebo po večjih posegih in zmanjšuje skupne stroške vzdrževanja.
Nato sta v drugem, krovnem delu diplomskega dela prikazana določitev potrebnih in pravočasnih ukrepov, ki bi se morali izvesti v času predvidene življenjske dobe asfaltnega vozišča, in analiza stroškov s finančnega vidika vzdrževanja lokalne ceste v primerjavi z obnovo ceste, če se sanacije v času življenjske dobe ceste ne izvedejo.
Prikazan je tudi vpliv na obremenjevanje okolja, če izvajamo ukrepe pravočasno in pravilno. Celovit pristop k analizi je omogočil izdelavo priporočil za učinkovito in trajnostno upravljanje cestne infrastrukture.