Vpliv nizkoenergijske hiše na okolje v občini Lovrenc na Pohorju na praktičnem primeru

Gradbeništvo

Študent: Matija Švajger

Matija Švajger je diplomant Višje strokovne šole Academia Maribor, program Gradbeništvo. Svoje diplomsko delo je zagovarjal v marcu 2025.

PDF

Diplomsko delo Matija Švajger

Stavbe močno vplivajo na okolje, saj porabljajo ogromne količine naravnih virov in sproščajo emisije, ki povzročajo globalno segrevanje. Trajnostna gradnja je gradbeni pristop, ki je prijazen tako do človeka kot do okolja, varčuje z naravnimi viri in preprečuje onesnaževanje. Zasnova nizkoenergijske stavbe velja za izvedljivo možnost za zmanjšanje negativnih vplivov povečane porabe energije v procesih gradnje in vzdrževanja.

Ta oblikovalski pristop je sestavljen iz iznajdljivega izkoriščanja oblike zgradbe in ovoja z namenom varčevanja z energijo. Tema nizkoenergijskih stavb je v zadnjih letih zaradi politik varčevanja z energijo v razvitih državah deležna širokega in vse večjega zanimanja.

Zasnova nizkoenergijske stavbe je obravnavana z ukrepi za varčevanje z energijo in proizvodnjo energije iz obnovljivih virov, vendar pravilna ocena pojavov, ki se dogajajo v stavbi, običajno zahteva izvedbo dinamičnih simulacij in analizo več scenarijev za doseganje optimalne rešitve.

Cilj nizkoenergijske zasnove je narediti stavbe čim bolj »pasivne«, kar pomeni, da lahko zadovoljijo večino potreb svojih stanovalcev po ogrevanju, hlajenju in razsvetljavi iz zunanjega okolja – in nato ohranijo udobje stanovalcev kot zunanji cikel iz dneva v noč, poletje v zimo.

Namen dela je bil ugotoviti vpliv na okolje pri nizkoenergijski hiši v občini Lovrenc na Pohorju. V raziskovalnem delu smo predstavili izračune, ki so potrebni za preverjanje zastavljenih hipotez. Projekt obsega nizkoenergijsko hišo v občini Lovrenc na Pohorju. Gre za enostanovanjsko hišo.

Ugotovili smo, da je gradnja nizkoenergijske hiše v občini Lovrenc na Pohorju ugodnejša od klasične gradnje zaradi nizke porabe primarne energije, nizkega koeficienta specifičnih transmisijskih toplotnih izgub, poleg tega pa je več kot 25 % celotne končne energije pri nizkoenergijski hiši v občini Lovrenc na Pohorju zagotovljeno z uporabo obnovljivih virov.

Poleg tega pa ima ugoden vpliv na okolje, saj je letni izpusti pri nizkoenergijski hiši v občini Lovrenc na Pohorju je nižji kot je dovoljeno.

Ena od prvih prednosti energetsko učinkovitih domov je znatno znižanje računov. Z izboljšanjem energetske učinkovitosti doma se zmanjša odvisnost od tradicionalnih virov energije in se na ta način zmanjšajo emisije ogljika. Izboljšanje energetske učinkovitosti doma spodbuja tudi ohranjanje naravnih virov.


 

Diplomsko delo Matija Švajger

PDF

Diplomsko delo Matija Švajger

Želite biti obveščeni o novicah na Academii?

Ko bo kaj novega vam to enostavno sporočimo na vaš e-naslov.

X