Vpliv komunikacije z vodjo na delovanje skupine oziroma teama

Komercialist

Študent: Boštjan Božnik

Boštjan Božnik je diplomant programa komercialist na Višji strokovni šoli Academia. Predstavljeno diplomsko delo je zagovarjal junija 2009.

PDF

Diplomsko delo Boštjan Božnik

Komunikacija je temeljni pogoj, ki omogoča obstoj in razvoj posameznikov, skupin ter celotne organizacije. Komunikacija je sredstvo za sporazumevanje, ki omogoča posredovanje informacij, misli in podatkov. Tako kot lahko medsebojno komuniciranje pripelje do rešitve konfliktne situacije, lahko v enaki meri konfliktno situacijo tudi ustvari.

Danes ne zadostuje več, da nekomu  damo delo in mu povemo kaj naj dela. Ljudje želijo sodelovati, se pogovarjati o svojem delu, želijo povratne informacije, želijo namreč vedeti kaj lahko pričakujejo od določene vrste dela. To pa vsekakor lahko dosežemo s komuniciranjem že znotraj skupine oziroma teama.

Seveda pa je potrebno, da so vodje skupine oziroma teama usposobljeni in da znajo v pravem trenutku pravilno komunicirati s svojimi podrejenimi, da jih znajo motivirati in prav tako tudi miriti strasti. Skratka, potrebno je analizirati probleme, sprejemati odločitve in usklajevati delo vseh članov skupine oziroma teama, saj je le tako pot do uresničitve zastavljenega cilja bližja, hitrejša in kvalitetnejša.

V svoji diplomski nalogi se osredotočam predvsem na formiranje skupin oziroma teamov, na vodenje in lastnosti vodij, predvsem pa na komunikacijo, ki poteka med vodjo in ostalimi člani skupine oziroma teama.

Človek sam lahko opravi bore malo, če pa ima pri tem pomoč, lahko skupaj z drugimi opravi skoraj vse, če pa za rešitev težjih nalog v skupini uporabimo tudi ustrezen dialog, je uspeh skoraj zagotovljen.

Komunikacija je del našega vsakdanjika, zato veliko razmišljamo, kako sploh uspešno komunicirati, pa naj bo to v poslovnem ali zasebnem svetu. Tako kot je v uspešni družini pomembna komunikacija med vsemi člani družine, je pomembna tudi v delovanju skupine ali teama. Zavedati pa se moramo, da se komunikacije učimo vse življenje, če se je le hočemo. Komunikacija je živa snov, ki jo spreminjajo razni trendi, kot so uvajanje novih storitev, tehnološkega napredka, hitrosti informacij, itd. Da pa lahko sledimo novim trendom, je potrebno nenehno usposabljanje in izobraževanje.

Za izbrano temo diplomske naloge sem se odločil predvsem zato, ker me področje vodenja še posebej zanima. Predvsem lastnosti vodij oziroma način komuniciranja s člani skupine oziroma teama.  Če si imel v življenju možnost voditi skupino, ugotoviš, da je pozitivna komunikacija velikokrat ključ za rešitev problema ali konflikta, preden ta sploh nastane. Prav tako je komunikacija med člani pomembna za uspešno in velikokrat hitrejše in kvalitetnejše rešitev dane naloge.

Če imamo pred sabo težko nalogo, potrebujemo za rešitev dobre posameznike in seveda dobrega vodjo, ki bo znal iz vseh posameznikov potegniti njihove najboljše lastnosti. Zadeva pa je vsekakor težka. Zato je teoretični del sestavljen iz treh delov. Prvi del govori o osnovnih pojmih, o skupini oziroma teamu. Ugotovil sem dejansko razliko med skupino in teamom, čeprav ljudje pogosto obe skupnosti enačimo. V drugem in tretjem delu pa se opredelim na komuniciranje in vodenje.

V raziskovalnem delu diplomske naloge pa sem želel pridobiti vpogled v stanje v skupinah oziroma teamih, predvsem, s kakšnimi vodji se srečujejo naključno izbrani anketiranci. Tukaj namerno nisem hotel delati raziskovalne dela samo v eni skupini, ker me je dejansko zanimalo splošno mnenje o vodjih.

Delegiranje nalog je dvosmerni proces in kot tak vključuje dajanje nalog s strani vodje in sprejemanje nalog s strani zaposlenih. Rezultati ankete so pokazali, da kljub razvoju informacijske tehnologije delegiranje nalog v skupinah ali teamih, še vedno poteka neposredno iz oči v oči. Prav tako kot delegiranje nalog,  je kar 41% anketirancev informiranih o stanju v podjetju direktno od neposrednih vodij. Kar pa je z vidika zaupanja med vodjo in člani skupine ali teama zelo koristno. Če pa upoštevamo dejstvo, da je kar 50% anketirancev menilo, da so premalo informirani o stanju in načrtih podjetja, se postavlja novo vprašanje, ali imajo ti neposredni vodje skupin ali teamov dovolj informacij o stanju v  podjetju?

Kakor sem že omenil, je ena izmed sposobnosti uspešnih vodij ravno komunikacija s člani skupine ali teama in da je le-ta nedvomno vir vsakega uspeha, običajno pa tudi vzrok za neuspeh pri delovanju skupine ali teama. Spodbuden je  podatek, da je kar 64% anketirancev zadovoljnih s komunikacijo svojih vodij.  Tudi iz nadaljnjih odgovorov je razvidno, da vodje z načinom komuniciranja znajo reševati konfliktne situacije in da pozitivno vplivajo na delovanje skupine ali teama.  Tako kot je pomembna komunikacija vodje s člani, je prav tako pomembna komunikacija med člani znotraj skupine ali tema.  Po rezultatih ankete se tega zavedajo tudi anketiranci, saj kar 85% anketirancev precej podpira to trditev.

Za zaključek bi dejal, da se ljudje velikokrat ne zavedamo pomena pozitivne komunikacije. Vse premalo se zavedamo, da ravno prava in premišljena beseda pomaga bolj kot karkoli drugega. Če se med seboj ne pogovarjamo, ne poslušamo ali celo tudi ne slišimo, potem bomo iz majhnih težav definitivno ustvarili še večje. Če samo upoštevamo dejstvo, da preživimo skoraj tretjino svojega življenja v službi med svojimi sodelavci ugotovimo, da je pozitivna komunikacija še toliko bolj in kako zelo pomembna sestavina našega uspešnega delovanja.

Diplomsko delo

PDF

Diplomsko delo Boštjan Božnik

Želite biti obveščeni o novicah na Academii?

Ko bo kaj novega vam to enostavno sporočimo na vaš e-naslov.

X