RECESIJA – PRILOŽNOST ZA LASTNO BLAGOVNO ZNAMKO V PODJETJU MERKUR D. D.

Komercialist

Študent: Marija Ogrizek


Marija Ogrizek je diplomantka programa Komercialist na Višji strokovni šoli Academia. Predstavljeno diplomsko delo je zagovarjala novembra 2010.

PDF

Diplomsko delo Marija Ogrizek

Blagovne znamke so del našega življenja in jih srečujemo sleherni dan na vsakem koraku. V poetičnem jeziku oglaševanja so lahko nekaj, kar nam da moči za nov dan, nekaj, česar bližina nas osrečuje, nekaj, s čimer se poistovetimo. Nenazadnje bi lahko rekli, da pomeni vsak posameznik svojo blagovno znamko, katere značilnost se odraža v množici blagovnih znamk, na katere posameznik prisega. Njegovo nakupno obnašanje je odvisno od zaznane vrednosti določene blagovne znamke. Če pogledamo na trg z vidika porabnika, opazimo ogromno število izdelkov ter še več blagovnih znamk, zaradi česar postaja boj za kupce in skrb za njihovo zvestobo vse pomembnejši dejavnik v poslovanju današnjih podjetij.
Blagovne znamke so trenutno tudi vse pogostejša tema razprav v slovenskih podjetjih, ker so z vstopom Slovenije v Evropsko unijo pridobila nov trg, ki ponuja več možnosti za njihov uspeh, obenem pa tudi več nevarnosti za njihov obstoj. Največji izziv za slovenske menedžerje tako ostaja, ali bodo v očeh porabnikov sposobni ustvariti močne blagovne znamke, za katere bodo slednji pripravljeni plačati zahtevano vrednost. Medtem ko so bila nekatera podjetja v slovenskem prostoru celo monopolisti, so sedaj z vidika trga Evropske unije zgolj majhen segment na trgu. Imajo le redko priložnost konkurirati uspešnim evropskim korporacijam in njihovim uveljavljenim blagovnim znamkam. Na konkurenčnem trgu, kot je tudi slovenski, je izrednega pomena obdržati kupce, kar pa je mogoče le z razvojem trgovske blagovne znamke. Tako kot že mnogokrat doslej so tudi tokrat slovenska podjetja sledila razvoju tujih podjetij ter začela uvajati tako imenovane trgovske blagovne znamke. V Sloveniji se je pojavnost trgovske blagovne znamke najprej zakoreninila med živilskimi trgovci, trenutno pa je čas, ko vse bolj intenzivno prodira v vrste trgovcev s tehničnim blagom. Uvedba trgovske blagovne znamke trgovcu s tehničnim blagom namreč ne prinaša le večjega nadzora nad dobavitelji, marveč tudi širši nabor izdelkov, večjo prodajo in posledično večji ugled.
Diplomsko delo obsega sedem poglavij. Uvodno poglavje zajema opredelitev obravnavane teme, namen, cilje in predpostavke ter omejitve in opis raziskovalne metode, uporabljene v empiričnem delu diplomskega dela. V drugem poglavju smo predstavili podjetje Merkur, d. d., ter poslanstvo, vizijo in cilje podjetja. V tretjem poglavju smo teoretično opredelili lastne blagovne znamke v podjetju Merkur, d. d., njihov namen in cilje, cenovno politiko in plačilne pogoje, pospeševanje prodaje ter pomen pospeševanja lastne blagovne znamke, metode pospeševanja prodaje v času recesije ter samo pozicioniranje lastne blagovne znamke. V četrtem poglavju smo opravili analizo prodaje med blagovno znamko Merkurja in drugimi blagovnimi znamkami. V petem poglavju smo opravili raziskavo prodaje lastne blagovne znamke v podjetju Merkur, d. d. Šesto in sedmo poglavje zajemata priporočila avtorice vodstvu podjetja in sklepne misli.

Diplomsko delo

PDF

Diplomsko delo Marija Ogrizek

Želite biti obveščeni o novicah na Academii?

Ko bo kaj novega vam to enostavno sporočimo na vaš e-naslov.

X