Primerjava Zelenega parkirišča Slovenska Bistrica s klasičnim

Gradbeništvo

Študent: Rebeka Šega

Rebeka Šega je diplomantka Višje strokovne šole Academia Maribor, program Gradbeništvo. Svoje diplomsko delo je zagovarjala v marcu 2025.

PDF

Diplomsko delo Rebeka Šega

V diplomskem delu raziskujem in analiziram vplive različnih tipov parkirišč na okolje ter pomen trajnostne gradnje v urbanizmu. Osredotočam se na projekt Zelenega parkirišča v Slovenski Bistrici, ki vključuje sodobne tehnologije zbiranja meteorne vode in uporabo trajnostnih materialov. V diplomskem delu sem prišla do ključnih ugotovitev glede okolijskih vplivov klasičnih parkirišč, prednosti zelenih površin in še posebej zelenih parkirišč.

Klasična parkirišča imajo negativne vplive na okolje. Asfaltna parkirišča prispevajo k toplotnemu otoku, otežujejo odvajanje meteorne vode in povečujejo emisije toplogrednih plinov. Njihova gradnja vključuje neobnovljive vire in kemične snovi, ki škodujejo okolju ter zdravju ljudi.

Zasnova zelenih parkirišč zmanjšuje ogljični odtis s poroznimi materiali, ki omogočajo ponikanje vode. Ti materiali so v kombinaciji z uporabo zbiralnikov odpadnih voda ter lovilcev olj najboljša rešitev za ponovno uporabo vode, ki jo uporabimo za zalivanje rastlin, kar pripomore k boljši zasaditvi vegetacije, ki zmanjšuje hrup, znižuje temperaturo ozračja, čisti zrak ter pripomore k omilitvi poplav.

Zeleno parkirišče v Slovenski Bistrici vključuje več kot 3.600 m² zelenih površin, več kot 7.000 m2 prometnih površin, zbiralnike za prečiščeno odpadno meteorno vodo, rezervoarje za vodo za potrebe gašenja v primeru požara ter inovativne sisteme za parkiranje. Projekt vključuje tudi polnilnice za električna vozila, kar spodbuja uporabo bolj trajnostnega prevoza.

Krajinska ureditev vključuje zasaditev avtohtonih rastlin za izboljšanje biodiverzitete ter povezuje vegetacijo kulturno-varstvenega območja. Parkirišče je zasnovano tako, da združuje estetske in funkcionalne vidike. Poti in manipulativne površine so izdelane iz trajnostnih materialov, kot so travne mreže in betonske plošče, kar omogoča vpijanje vode in zmanjšuje toplotni odtok.

Projekt zelenega parkirišča dokazuje, da je mogoče z inovativnimi rešitvami doseči pomembne okoliške in družbene koristi, čeprav je gradnja dražja in dolgotrajnejša. S tem delom želim osvetliti pomen trajnostne urbanizacije za prihodnost naših mest in spodbuditi uporabo ekoloških praks pri gradnji infrastrukture.


Diplomsko delo Rebeka Šega

PDF

Diplomsko delo Rebeka Šega

Želite biti obveščeni o novicah na Academii?

Ko bo kaj novega vam to enostavno sporočimo na vaš e-naslov.

X