Primerjava izvedbe klasične elektro kabelske kanalizacije z izvedbo s podvrtavanjem po metodi HDD na objektu zamenjava SN KB 20 kV (k-491) Prešernova Arbajterjeva na odseku med TP Maistrova Ptuj (t-370) – TP CSUI Ptuj (t-241)

Gradbeništvo

Študent: Gregor Petek

Gregor Petek je diplomant Višje strokovne šole Academia Maribor, program Gradbeništvo. Svoje diplomsko delo je zagovarjal v novembru 2024.

PDF

Diplomsko delo Gregor Petek

Gradnja in posodabljanje infrastrukture sta izredno pomembna za nemoten potek družbenih procesov in celostni družbeni razvoj. Izbira sodobnih metod gradnje je pomembna prioriteta.

Ker se s povečevanjem populacije v urbanih naseljih oziroma mestih soočamo z dodatno obremenitvijo infrastrukture, to zahteva gradnjo novih infrastrukturnih vodov oziroma obnovo obstoječih. Ključnega pomena je, da so nove rešitve trajnostno naravnane in prilagojene potrebam rastoče populacije.

V mestnih okoljih smo omejeni s prostorom, kar pogojuje način gradnje in projektiranja. Z umeščanjem infrastrukture v prostor tako ali drugače vplivamo na okolje in človeka kot del okolja.

Pri gradnji podzemne linijske infrastrukture se uporabljata dve metodi gradnje: klasičen način gradnje z izkopom in gradnja brez izkopa. Prava izbira metode je ključna za minimalizacijo vplivov na okolje in ljudi v gostih urbanih območjih.

Namen diplomskega dela je bil z različnih vidikov primerjati izvedbo klasične elektro kabelske kanalizacije (EKK) v primerjavi z radijsko vodenim podvrtavanjem (HDD) na praktičnem primeru. Na konkretnem praktičnem primeru smo tako podrobno predstavili tehnologiji gradnje EKK.

Opis obsega vse bistvene podrobnosti glede tehnologij, opreme in izvedbe del pri gradnji EKK. Teoretično sta predstavljeni izvedba klasične EKK in izvedba EKK s podvrtavanjem po metodi HDD. Praktično pa je predstavljena izvedba EKK s podvrtavanjem po metodi HDD v projektu Zamenjava SN KB 20 kV (k-491) Prešernova Arbajterjeva na odseku med TP Maistrova Ptuj (t-370) – TP CSUI Ptuj (t-241).

Ta primer ponuja dobro osnovo za oceno prednosti in pomanjkljivosti obeh metod glede na zahteve projekta.

Primerjava konvencionalnega (klasičnega) izkopa v primerjavi s HDD na praktičnem primeru kaže, da je izbira tehnologije odvisna od posebnosti projekta.

V nekaterih primerih je klasičen izkop ekonomsko ugodnejši, medtem ko HDD omogoča bolj učinkovito prečkanje naravnih in umetnih ovir brez večjih posegov v okolje.


Diplomsko delo Gregor Petek

PDF

Diplomsko delo Gregor Petek

Želite biti obveščeni o novicah na Academii?

Ko bo kaj novega vam to enostavno sporočimo na vaš e-naslov.

X