Prepletanje žanra: Grozljivka in komedija

Video produkcija

Študent: Maj Pražnikar

Maj Pražnikar je diplomant Višje strokovne šole Academia Maribor, program Medijska produkcija - modul Video produkcija. Svoje diplomsko delo je zagovarjal avgusta 2024.

PDF

Diplomsko delo Maj Pražnikar

Grozljivke in komedije so bile prisotne že od kar obstaja  umetnost. Kot gledališke predstave ali celo zgodbe so se prenašale iz roda v rod. Oba žanra sta bila popularna v stari Grčiji v obliki epov in gledaliških predstav in to popularnost ohranjata še dandanes, z razvijanjem raznih podžanrov.

Najprej sem začel z raziskavo in analizo zgodovine komedije in grozljivke, pri tem pa mi je pomagala različna literatura. Ugotovil sem, da imata oba žanra veliko skupnega, saj segata stoletja nazaj. Grozljivka se je razvila iz zgodnjih mitoloških in folklornih zgodb, ki so vključevale elemente strahu in nadnaravnega, kjer se junak mora soočati z raznimi pošastmi.

Medtem se je komedija razvijala skozi starodavne kulture, kot sta grška (iz katere izhaja glagol komedija, kar pomeni “veseliti se”) in rimska, ter spremljala človeško izkušnjo skozi stoletja. Oba žanra imata bogato zgodovino  in sta se prilagajala in razvijala glede na čas in na to, kaj je moderno oz. popularno.

Vseeno še vedno ostajata ključna elementa zabave in umetniškega izražanja v filmski industriji in drugih umetniških oblikah. Da bi dobil več razumevanja in idej, kaj naredi dobro komedijo in grozljivko, sem poslušal in bral razne intervjuje in komentarje režiserjev in scenaristov.

Raziskal sem različne podžanre komedij in grozljivk, nato pa nadaljeval z analizo treh filmov v nadaljevanju diplomske naloge. Čeprav vsi trije filmi, ki sem jih izbral, sodijo med grozljive komedije, se razlikujejo v pristopu k temu zanimivemu žanru. Prvi film je “Gremlins” in je najbolj tipična grozljiva komedija izmed treh, saj odlično združuje humor in grozljivost, ne da bi deloval amatersko. Bitja (gremlini) so hkrati zelo smešna in zabavna, vendar v napetih trenutkih tudi grozljiva.

“The Cabin in the Woods” ponuja vpogled v žanrsko metaanalizo in subverzijo pričakovanj. Film se igra s konvencijami grozljivk na humorističen način ter razkriva, kako lahko preseže pričakovanja občinstva in ustvari presenetljive preobrate zgodbe.

“Scary Movie” pa je primer filmske parodije, ki se poigrava z žanrskimi klišeji in stereotipi grozljivk. Ta film ponuja vpogled v humorističen pristop k žanrskim elementom in poudarja ter kritizira določene vidike drugih filmov.

Z analizo teh treh filmov sem se veliko naučil o ustvarjanju napetosti, humorja ter uporabi žanrskih konvencij in subverziji pričakovanj v filmskem ustvarjanju. Predvsem pa sem se naučil veliko o zgodovini in evoluciji obeh žanrov, ki me posebej zanimata.


Izdelek študenta si lahko pogledate na spodnji povezavi:

Diplomsko delo Maj Pražnikar

PDF

Diplomsko delo Maj Pražnikar

Želite biti obveščeni o novicah na Academii?

Ko bo kaj novega vam to enostavno sporočimo na vaš e-naslov.

X