Vas zanima študij pri nas?
Izpolnite spodnji obrazec za prijavo v program. V roku enega dneva vam bomo posredovali vse potrebne informacije o vpisu.
Sistemsko inženirstvo
V zadnjih nekaj letih smo priča hitremu porastu uporabe aplikacij in storitev, ki so dostopne predvsem preko javnega oblaka. Na enak način se povečuje tudi zanimanje za dostopnost storitve znotraj posameznih organizacij, ki so gostovane v zasebnem ali hibridnem oblaku.
Ta trend prinaša številne prednosti, kot so povečana agilnost, razširljivost, elastičnost in dostopnost do podatkov ter storitev od kjer koli in kadar koli. Vendar zahteva tudi ustrezno in robustno infrastrukturo podatkovnih centrov, ki lahko zagotovi nemoteno delovanje in varnost teh storitev.
Diplomsko delo je posvečeno opisu sodobnih konceptov, posameznih gradnikov in arhitekture omrežij sodobnega podatkovnega centra. V prvem delu se osredotočam na sodobne trende in vpliv pojava računalništva v oblaku na razvoj arhitekture omrežij podatkovnih centrov in zgodovinski pregled različnih arhitekturnih konceptov.
V nadaljevanju sledi opis primernih protokolov in tehnologij za zagotavljanje učinkovitega delovanja oblačnih storitev, pri čemer je nujna moderna arhitektura podatkovnih centrov, kot je arhitektura CLOS. Ta arhitektura omogoča visoko zmogljivost, zanesljivost in razširljivost omrežij, kar je ključno za podporo velikim obremenitvam in hitro spreminjajočim se potrebam uporabnikov storitev.
Poleg tega omogoča preprosto upravljanje omrežja in izboljšano varnost, kar je bistveno za zaščito podatkov ter zagotavljanje skladnosti z različnimi standardi in predpisi.
Vzpostavitev in vzdrževanje sodobne omrežne infrastrukture v podatkovnih centrih sta vse pomembnejša. To vključuje uporabo naprednih tehnologij, kot so navidezna okolja, avtomatizacija in orodja za nadzor, ki omogočajo učinkovito upravljanje in optimizacijo virov.
S tem se zagotavljajo zanesljivost, varnost in visoka razpoložljivost storitev, kar je ključno za zadovoljstvo končnih uporabnikov. Predstavljena so teoretična izhodišča in možnosti uporabe umetne inteligence pri upravljanju in nadzorovanju omrežja.
V zadnjem delu diplomskega dela je predstavljen primer takšnega omrežja iz prakse, ki vsebuje vse lastnosti sodobne arhitekture podatkovnih centrov.