Vas zanima študij pri nas?
Izpolnite spodnji obrazec za prijavo v program. V roku enega dneva vam bomo posredovali vse potrebne informacije o vpisu.
Fotografija
Umetna inteligenca je postala sestavni del našega življenja. Njen razvoj ima pomemben vpliv tudi na področje umetnosti (fotografija, film, glasba).
Koncertna fotografija zahteva izkušnje in dobro poznavanje fotoaparata zaradi konstantnega spreminjanja svetlobe, hitrega gibanja subjektov na odru in omejene uporabe bliskavice. Poseben izziv pri tovrstni fotografiji predstavlja odprava šuma. Šum je naključna sprememba informacije o svetlosti ali barvi na fotografijah. Največkrat ga zaznamo kot zrna, bolj je opazen pri temnejših delih fotografije in je povezan z nečim nezaželenim. Vpliva na kakovost fotografije.
Orodje Ai (angl. artificial intelligence) je lahko pri odpravi šuma v veliko pomoč. Ta je bil še posebej izrazit pri fotografijah z visokimi vrednostmi ISO, kjer so bili pogoji za zajem fotografij zahtevnejši. Z uporabo različnih programskih orodij, kot so Topaz Photo AI, Adobe Lightroom, HitPaw FotorPea, Nero Ai in Vance Ai PC, sem primerjal učinkovitost odstranjevanja šuma, ohranjanja detajlov in kakovosti fotografije. Naredil sem primerjavo med njihovimi funkcijami in cenami.
Po obdelavi izbranih fotografij in odstranitvi šuma je sledila analiza. Za lažje vrednotenje rezultatov sem na koncu vse fotografije zbral v prilogah.
Ugotovil sem, da postopki v Lightroomu dosegajo zelo primerljive ravni odstranjevanja šuma kot napredni algoritmi umetne inteligence in da je zmogljivost brezplačnih orodij slabša v primerjavi s plačljivimi. Pri fotografijah z veliko vrednostjo ISO sem z zmanjšanjem šuma izgubil nekatere detajle. Vgrajene nastavitve za zmanjševanje šuma v fotoaparatu niso dosegle enake kakovosti kot specializirani programi za obdelavo fotografij.
Od vseh primerjanih orodij sem bil najbolj zadovoljen s Topaz Photo Ai in Adobe Lightroom. Vsak od njiju je imel določene prednosti in slabosti.
Umetna inteligenca je bistveno izboljšala proces obdelave fotografij in olajšala delo fotografom, zlasti pri odstranjevanju šuma. Vendar pri določenih pogojih, kot npr. visok ISO, še vedno ne zmorejo ohraniti vseh podrobnosti na fotografiji. Menim, da bodo te težave z nadgradnjo algoritmov umetne inteligence v prihodnosti odpravljene.
Timov izdelek si lahko pogledate na spodnji povezavi: