Vas zanima študij pri nas?
Izpolnite spodnji obrazec za prijavo v program. V roku enega dneva vam bomo posredovali vse potrebne informacije o vpisu.
Gradbeništvo
Diplomsko delo obravnava izvedbo gradbeno-obrtniških del pri prenovi Čeligijevega stolpa v Mariboru. V prvem delu diplomskega dela na kratko predstavljamo zgodovino in pomen stolpa, nato pa se podrobneje osredotočimo na njegove tehnične karakteristike in opišemo obstoječe stanje objekta, ki je bil del nekdanjega mestnega obzidja in je kot kulturna dediščina vpisan v register Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije.
V tej luči tako preučujemo kulturno-varstvene pogoje pri obnovi, dotedanje konservatorske posege na objektu, PZI dokumentacijo in pogodbo za izvedbo del.
Že iz samega opisa obstoječega stanja ter omenjene dokumentacije razberemo omejitve pri začrtani obnovi in morebitne izzive, ki bodo pri tem nastali. V osrednjem delu diplomskega dela se osredotočamo na samo izvedbo gradbeno obrtniških del prenove historičnega stolpa in natančno opišemo potek celovite obnove (od pripravljalnih, rušitvenih, zemeljskih, zidarskih, tesarskih in ključavničarskih del), vključno s praktičnimi izzivi pri posameznih delih oziroma posegih.
Diplomsko delo tudi s slikovnim gradivom prikaže začetno stanje pred obnovo in predloge sanacijskih rešitev.
Po podrobnem opisu izvedbe gradbeno-obrtniških del sledi poglavje diplomskega dela, ki analizira samo obnovo stavbe na podlagi izvedenih del, hkrati pa preučuje ekonomičnost prenove objekta v luči predloga drugačnih načinov izvedbe del.
Tako preverjamo zastavljeno hipotezo, da bi namesto izvedenega utrjevanja kamnitih sten z vgradnjo tako imenovanih IBO sider bila za četrtino cenejša izvedba z zategami, ki bi jih montirali na stropnike. Preverjamo tudi hipotezi, da bi izvedba vmesnih medetažnih konstrukcij z jeklenimi HEA nosilci, namesto uporabljenih lesenih, dela podražila za okoli 20 odstotkov, in da bi bila izvedba sanacije z injektiranjem apneno-cementnih injektirnih mas, namesto izvedenega injektiranja mas na bazi apna brez vsebnosti cementa, cenejša za okoli petino.
To poglavje pa odgovarja tudi na tezo o tem, da bi uporaba umetne inteligence pri prenovi tovrstnih zgodovinskih objektov izboljšala natančnost ocene stanja objekta ter učinkovitosti njegove obnove. Združevanje BIM z umetno inteligenco namreč omogoča analizo večjih količin podatkov in s tem avtomatizacijo ter optimizacijo gradbenih procesov.