doc. dr. Mitja Reichenberg v sklopu Erasmus+ na gostujočem predavanju na univerzi Ovidius v mestu Konstanca (Romunija)

Predavatelj Višje strokovne šole Academia Maribor doc. dr. Mitja Reichenberg, predavatelj predmetov v sklopu študijskega programa Medijska produkcija kot so Avdio Video produkcije ter Projektno delo v Avdio produkciji, je v okviru Erasmus+ kot gostujoči predavatelj nastopal na univerzi Ovidius v mestu Konstanca v Romuniji.


Doc. dr. Mitja Reichenberg je gostoval na Fakulteti za umetnost Univerze Ovidius v Konstanci, Romunija, kjer je izvedel serijo predavanj v okviru programa ERASMUS+.

Univerza Ovidius, ustanovljena leta 1961 in preoblikovana v celovito univerzo leta 1990, je največja izobraževalna ustanova v jugovzhodni Romuniji ter eden ključnih akademskih centrov Evropske unije ob Črnem morju. Z več kot 15.000 študenti, od katerih je približno 1.200 mednarodnih, ponuja programe, akreditirane na nacionalni in mednarodni ravni, s priznanimi diplomami, magisteriji in doktorati.

 

Doc. dr. Reichenberg je na Fakulteti za umetnost, ki ponuja študijske programe v glasbi, gledališču in vizualnih umetnostih, predaval študentom različnih smeri, vključno z vizualno umetnostjo, oblikovanjem, igro in scenografijo. Njegova predavanja so bila tematsko osredotočena na glasbeno in filmsko industrijo, s posebnim poudarkom na filmski glasbi in zvoku.

S predavanji je začel v ponedeljek, 11. marca, in jih nadaljeval vsak dan do petka, 15. marca. Prvo predavanje je bilo namenjeno predstavitvi temeljnih elementov filmske glasbe in kratki zgodovini filmske industrije. Predavanje je študente pritegnilo z obravnavo filmskih odlomkov, ki so služili kot primeri za podkrepitev obravnavanih tem.

Od torka do petka so bila predavanja osredotočena na glasbeni oddelek, kjer je doc. dr. Reichenberg naslovil teme, kot so “Rojstvo filmske glasbe iz duha premikajočih se slik“, “Razvoj filmske glasbe kot samostojne skladateljske in umetniške smeri” ter “Filmska glasba in njen pomen v filmski in glasbeni industriji”. Predavanja so bila podprta z bogatimi teoretičnimi vsebinami in praktičnimi filmskimi primeri, kar je še posebej pritegnilo tako študente kot predavatelje in asistente.

 

Zaključno predavanje z naslovom “Razumevanje umetnosti skozi koncept simbolne, imaginarne in realne izpeljave percepcije strukture nematerialnega sveta” je bilo strokovno zahtevnejše, saj je obravnavalo kompleksne vidike filmskega zvoka, glasbe in družbe.

Ob predavanjih je doc. dr. Reichenberg sodeloval tudi v kulturnem programu, ki mu ga je pomagal organizirati njegov asistent, skladatelj Adrian-Mihai Hasna-Preda. Obiskal je zgodovinski muzej mesta Konstanca, muzej slikarske in kiparske umetnosti ter sodobnega oblikovanja, prav tako pa je bil povabljen na ogled operne predstave La Traviata.

Ta kulturna izkušnja mu je omogočila globlji vpogled v romunsko umetniško in kulturno dediščino ter priložnost za izmenjavo strokovnih in osebnih pogledov na umetnost z lokalnimi kolegi.

Gostovanje je zaključil v petek, 15. marca, s srečanjem z dekanjo Fakultete za umetnost, nato pa se odpravil nazaj v Slovenijo.

Želite biti obveščeni o novicah na Academii?

Ko bo kaj novega vam to enostavno sporočimo na vaš e-naslov.

X