Depoziti na primeru banke x

Komercialist

Študent: Irena Ahej

Irena Ahej je diplomantka programa Komercialist na Višji strokovni šoli Academia.
Predstavljeno diplomsko delo je zagovarjala septembra 2009.

PDF

Diplomsko delo Irena Ahej

Varčevanje je vedno bolj pomembno. Pomembno je tako varčevanje za prihodnost kot za
sprotno porabo. Leta 2008 je Slovenija zapadlo v recesijo. V tem obdobju je bilo
najpomembnejše, da so ljudje imeli svoje prihranke in so si lahko z njimi lajšali posledice recesije.

Ljudje, ki sproti porabijo denar, lahko imajo v takšnem obdobju težave. Veliko je podjetij, ki so leta 2008 in 2009 zapadle v krizo. Nekatera so propadla, druga se držijo na šibki veji, spet tretja so še uspešnejša, kot so bila pred recesijo. Uspešnost se vsekakor pripisuje zaposlenim, predvsem vodstvu. Razlog za uspešnost je tudi znanje o obračanju denarja.

Potrebno je vedeti; kdaj lahko vlagamo, kako razporejamo denar in kako varčujemo, da
imamo rezervo za hude čase. Vedeti moramo tudi komu lahko svoj denar zaupamo. To ne velja samo za podjetja, temveč tudi za vsakega posameznika. Pomembno je, da mislimo na prihodnost in da smo vedno en korak naprej pred današnjim dnem. Vsaj kar se tiče financ.

Zaradi recesije, ki je zajela svet, bomo v nalogi predstavili varčevanje z depoziti, torej z
enim izmed načinov varčevanja za prihodnost. Opozorili bomo tako na slabe lastnosti, kot seveda tudi na dobre. V analitičnem delu bomo predstavili kako ljudje varčujejo z depoziti. Videli bomo koliko ljudi se poslužuje takšnega varčevanja ter predvsem v kakšen namen varčujejo. Na podlagi takšne raziskave lahko ugotovimo, kako pomembno in razširjeno je varčevanje. Skoraj vsak posameznik ima nekaj prihrankov, če ne v banki ali kakšni drugi ustanovi, pa doma na varnem. Vsako zagotovilo za prihodnost je dobrodošlo.

Pogoji za depozite se občasno spreminjajo. Septembra bodo v veljavo stopili novi pogoji
za depozite. Nekateri ljudje so zaradi recesije začeli množično dvigovati denar s svojih računov, saj so mislili da ga v nasprotnem primeru ne bodo mogli dvigniti. Zato morajo banke v takšnih trenutkih najti rešitev; v dobro banke in v dobro vseh svojih komitentov. V ta namen velja posebna ureditev za jamstva vlog za banke in hranilnice v času krize. Posebna ureditev bo veljala do 31. 12. 2010. Na tej podlagi je vloga pri posamezni banki ali hranilnici s sedežem v Republiki Sloveniji v celoti zajamčena.

Na tak način so se banke zavarovale pred prevelikim dvigom denarja. Ljudje namreč takoj pomislijo, da morajo ves denar imeti doma, saj ga v nasprotnem primeru ne bodo več videli. Banke morajo ta denar izplačati, nato pa jim ostane premalo za obračanje le-tega.Zato so uvedle ta zakon, ki jih ščiti, hkrati pa deluje v dobro vseh komitentov.
V tej nalogi bomo omenili tudi nekaj o jamstvu vlog, ki je v času recesije za banke zelo
pomembna.

Diplomsko delo

PDF

Diplomsko delo Irena Ahej

Želite biti obveščeni o novicah na Academii?

Ko bo kaj novega vam to enostavno sporočimo na vaš e-naslov.

X