Izdelava vpenjalne priprave za ohišje elektromotorjev

Strojništvo

Študent: Ožbej Bračko

Ožbej Bračko je diplomant Višje strokovne šole Academia Maribor, program Strojništvo. Svoje diplomsko delo je zagovarjal v aprilu 2025.

PDF

Diplomsko delo Ožbej Bračko

Diplomsko delo obravnava razvoj, implementacijo in optimizacijo vpenjalnih priprav v okviru proizvodnih procesov podjetja Mega-Metal, d. o. o. Uvodni del vključuje opredelitev raziskovalnega področja, namena, ciljev in osnovnih trditev s ključnimi predpostavkami in omejitvami. Sledi predstavitev podjetja, vključno z organizacijsko strukturo in tehnološko opremljenostjo strojnega parka, namenjenega mehanski obdelavi kovin.

Teoretični del raziskave zajema podrobno analizo razvoja vpenjalnih priprav skozi različna zgodovinska obdobja, od prvih mehanskih rešitev do sodobnih visokotehnoloških sistemov. Opisana je klasifikacija vpenjalnih naprav, ki vključuje ročne, strojne, hidravlične, pnevmatske, magnetne, vakuumske, modularne in hitro menjajoče sisteme.

Opravljena je analiza obstoječega stanja, identificirane so tehnične omejitve in podani so konkretni predlogi za izboljšave na podlagi ugotovljenih pomanjkljivosti.

Praktični del raziskave obsega razvoj, konstruiranje in izdelavo optimizirane vpenjalne priprave z uporabo programskih oprem SolidWorks in Mastercam. Podrobno je opisan tehnološki proces izdelave, ki vključuje postopke varjenja, vertikalnega struženja, rezkanja, vrtanja ter toplotnih in kemičnih obdelav, s ciljem izboljšanja mehanskih lastnosti in vzdržljivosti vpenjalne priprave.

Rezultati implementacije nove vpenjalne priprave kažejo pomembne časovne prihranke. Čas vpenjanja se je skrajšal s 30 na 20 minut, kar predstavlja 33,3-% prihranek, čas obdelave pa se je zmanjšal s 3 ur na 2 uri in 40 minut, kar pomeni 11,1-% prihranek. Ob upoštevanju tedenske proizvodnje štirih kosov to pomeni letni prihranek 75 ur, kar ustreza skoraj 10 delovnim dnem.

Zaključni del diplomskega dela obravnava dolgoročno vzdrževanje in možnosti nadaljnjih nadgradenj sistema, ki bi lahko še dodatno izboljšale učinkovitost. Pristop k optimizaciji vpenjalnih sistemov omogoča večjo konkurenčnost podjetja, nižje stroške proizvodnje in izboljšano kakovost končnih izdelkov, kar je ključnega pomena v sodobni industriji.

Poleg analize razvoja in klasifikacije vpenjalnih naprav vključuje tudi štiri potrjene hipoteze, ki poudarjajo pomen analize pri zmanjševanju napak, optimizacije za hitrejše vpenjanje, prilagodljivosti priprav za uporabo na različnih strojih in rednega vzdrževanja za zagotavljanje trajnosti.


 

Diplomsko delo Ožbej Bračko

PDF

Diplomsko delo Ožbej Bračko

Želite biti obveščeni o novicah na Academii?

Ko bo kaj novega vam to enostavno sporočimo na vaš e-naslov.

X