Snemanje in postprodukcija koncerta v živo

Avdio produkcija

Študent: Gašper Lenart

Gašper Lenart je diplomant Višje strokovne šole Academia Maribor, program Medijska produkcija - modul Avdio produkcija. Svoje diplomsko delo je zagovarjal v marcu 2025.

PDF

Diplomsko delo Gašper Lenart

Diplomsko delo Snemanje in postprodukcija koncerta v živo opiše in predstavi celoten proces snemanja glasbenega dogodka in postprodukcijo posnetega materiala. Glavni poudarek je na tehničnih izzivih, s katerimi se soočajo tonski mojstri pri zajemu zvoka v živo, ter na metodah in orodjih, ki se uporabljajo za izboljšanje končnega izdelka.

V teoretičnem delu naloge obravnavam osnove snemanja koncertov, vključno z različnimi tehnikami postavitve mikrofonov, izborom snemalne opreme in razlikami med snemanjem  koncerta na prostem ter koncerta v dvorani.

Eksperimentalni del naloge temelji na snemanju dveh koncertov. Prvi se je odvijal v dvorani Mladinskega centra Brežice, 15. 11. 2024, drugi pa na prostem, na Trgu Leona Štuklja v Mariboru, 6. 5. 2023. Za snemanje sem uporabil različne mikrofone na različnih inštrumentih, pri čemer je bil poudarek na zajemanju zvoka iz bas in snare bobna z dvema mikrofonoma naenkrat.

Tudi bas kitaro sem snemal z dvema kosoma opreme, le da je tokrat enega izmed mikrofonov zamenjal DI box.

V postprodukcijskem delu naloge opišem, kako sem s pridobljenimi posnetki naredil miks in mastering. Podrobno predstavim obdelovanje zvoka v programu Cubase 12 Pro, kjer sem na vsak kanal posebej apliciral orodja, kot so izenačevalnik, kompresor, limiter ipd., za pridobitev željene končne podobe zvoka.

Celoten projekt je pokazal, da je snemanje koncertov v živo precejšnji tehnični zalogaj, saj zahteva prilagajanje mnogim spremenljivkam. Snemanje na prostem prinaša predvsem izzive povezane z vremenom in pomanjkanjem odbojev zvoka, medtem ko se snemanje v prostoru pogosto lahko sooča s preveč odboja zvoka.

Slednje lahko privede do tega, da z mikrofonom zajamemo več različnih zvočnih virov, kot bi jih želeli. S primerjalno analizo snemanja bas kitare z mikrofonom in DI box sem ugotovil, da kombinacija obeh pristopov omogoča večjo prilagodljivost v miksu. Podobno ugotovitev sem opazil pri snemanju bas in snare bobna z dvema mikrofonoma. Za vključitev krovne teme BTEC sem pri postprodukciji za obdelovanje zvoka uporabil tudi umetno inteligenco.

Izkazalo se je, da je le-ta koristno orodje za optimizacijo nekaterih procesov, vendar zaenkrat nikakor ne more povsem nadomestiti človeškega ušesa.


Izdelek študenta si lahko ogledate v spodnjem videu:

Diplomsko delo Gašper Lenart

PDF

Diplomsko delo Gašper Lenart

Želite biti obveščeni o novicah na Academii?

Ko bo kaj novega vam to enostavno sporočimo na vaš e-naslov.

X