Primerjava zmogljivosti podatkovnih baz PostgreSQL in Redis za analizo podatkov s pomočjo umetne inteligence

Programsko inženirstvo

Študent: Michel Velkov

Michel Velkov je diplomant Višje strokovne šole Academia, program Informatika - modul Programsko inženirstvo. Svoje diplomsko delo je zagovarjal v decembru 2024.

PDF

Diplomsko delo Michel Velkov

V diplomskem delu smo analizirali zmogljivosti dveh priljubljenih podatkovnih baz, PostgreSQL in Redis, v kontekstu umetne inteligence in obdelave podatkov. Cilj raziskave je bil ugotoviti, katera baza podatkov je bolj primerna za določene naloge, kot so hitro filtriranje podatkov, učenje modelov umetne inteligence ter stabilnost in zanesljivost rezultatov. Postavili smo štiri hipoteze, ki smo jih preverjali z eksperimentalno primerjavo hitrosti poizvedb, časov treniranja modelov in stabilnosti rezultatov.

Rezultati so potrdili, da je Redis zelo hiter pri enostavnih poizvedbah, kot so lookup operacije, zahvaljujoč arhitekturi, ki temelji na pomnilniškem shranjevanju podatkov. Vendar pa ni bil hitrejši pri kompleksnih filtrirnih poizvedbah, kot je trdila hipoteza 2.

PostgreSQL je pokazal boljšo zmogljivost pri obdelavi zapletenih poizvedb, kjer je bil zaradi napredne optimizacije in uporabe indeksov čas izvedbe bistveno krajši. To kaže, da je PostgreSQL bolj primeren za scenarije, kjer je potrebno filtriranje večjega števila podatkov s kompleksnimi pogoji.

Pri učenju modelov umetne inteligence je Redis pokazal prednost pri enostavnejših modelih, kot je Ridge regresija, saj je hitrost treniranja nekoliko presegla PostgreSQL. Pri bolj zapletenih modelih, kot sta naključni gozd in gradientno ojačenje, pa sta se PostgreSQL in Redis izkazala za enakovredna, kar nasprotuje hipotezi 4 o večji stabilnosti PostgreSQL.

Raziskava je prav tako pokazala, da PostgreSQL uživa večjo podporo skupnosti in večje povpraševanje na trgu dela, medtem ko Redis vodi pri odprtokodnih projektih na GitHubu. Na podlagi teh ugotovitev priporočamo PostgreSQL za aplikacije, ki zahtevajo obsežno obdelavo podatkov, in Redis za aplikacije, kjer je hitrost ključnega pomena.

Poleg teh ključnih ugotovitev smo proučili tudi vpliv izbire podatkovne baze na celotno arhitekturo aplikacij in njeno skalabilnost. Ugotovili smo, da PostgreSQL nudi boljše možnosti za skaliranje v okolju, kjer se zahteve po podatkih dinamično spreminjajo, medtem ko Redis omogoča enostavnejšo integracijo v realnočasovne sisteme zaradi svoje izjemne hitrosti.

Ti dodatni vpogledi omogočajo bolj informirano odločitev pri izbiri podatkovne baze glede na specifične potrebe projekta ter bodo prispevali k večji učinkovitosti in zanesljivosti končnih rešitev.


 

Diplomsko delo Michel Velkov

PDF

Diplomsko delo Michel Velkov

Želite biti obveščeni o novicah na Academii?

Ko bo kaj novega vam to enostavno sporočimo na vaš e-naslov.

X