Vpliv umetne inteligence v avdio-video postprodukciji

Video produkcija

Študent: Timotej Časar

Timotej Časar je diplomant Višje strokovne šole Maribor, program Medijska produkcija - modul Video produkcija. Svoje diplomsko delo je zagovarjal decembra 2024.

PDF

Diplomsko delo Timotej Časar

Diplomsko delo na temo »Vpliv umetne inteligence v avdio-video postprodukciji« je plod raziskovanja, kateri procesi umetne inteligence vplivajo na izdelavo ali urejanje avdio-video vsebin. Veliko besedila, ki opisuje to področje, je bilo lastno raziskovanje, saj je vpliv umetne inteligence v avdio-video postprodukciji v stalnem razvoju.

Smo v obdobju, kjer socialna omrežja igrajo veliko vlogo v našem življenju. Večkrat lahko slišimo, da če te na katerem od socialnih omrežjih ni, enostavno ne obstajaš. Nismo daleč od tega. Področja kot so podjetništvo, promocije, informativne vsebine, reklame, ponudbe itd.,  so se  preselila na socialna omrežja.

Da so procesi za izdelavo avdio-video vsebin hitrejši in nekaterim ustvarjalcem, ki nimajo predhodnega znanja iz področja avdio-video postprodukcije, lažji,  nastopi pomoč umetne inteligence. V diplomskem delu so opisani procesi in trenutno najbolj uporabljena ali zaželena programska orodja, ki vključujejo prisotnost umetne inteligence.

Sama naloga umetne inteligence na tem področju je ta, da ustvarjalcem olajša določene procese, za katere bi sami uporabili ogromno časa in si povišali strošek dela. Umetna inteligenca se lahko pojavlja na vseh področjih avdio-video postprodukcije.

Predvsem se uporablja pri izdelavi ali urejanju avdio-video vsebin kot so filmi, informativne vsebine in za vsebine, ki so namenjene za socialna omrežja. Z raziskovanjem te teme je možno razbrati, da za izdelavo avdio-video vsebin s pomočjo umetne inteligence uporabljamo programe, ki so temu namenjeni ali razne spletne platforme, ki imajo možnost urejanja teh vsebin. V nalogi sem  skušal čim bolj razumljivo predstaviti trenuten razvoj in procese, ki nam jih umetna inteligenca omogoča pri avdio-video postprodukciji.

S pojavom umetne inteligence na tem področju se nam poleg pozitivnih lastnosti pojavljajo tudi negativne. To postavlja umetno inteligenco pred izzive, kako to z nadaljnim razvojem odpraviti ali omejiti. Bistvena osebna ugotovitev diplomskega dela na to temo je, da umetna inteligenca ne more nadomestiti človeka, saj nima sposobnosti čustvenega izražanja.

Pozitivna lastnost pa je, da je sinergija med umetno inteligenco in človekom več kot dobrodošla, sploh na področju razvijanja domišljije. Iz procesa raziskovanja je možno razbrati, da so nekateri procesi umetne inteligence napredovali do te mere, da se jih lahko uporablja v profesionalnih postopkih avdio-video postprodukcije.


Izdelek študenta si lahko ogledate v spodnjem videu:

Diplomsko delo Timotej Časar

PDF

Diplomsko delo Timotej Časar

Želite biti obveščeni o novicah na Academii?

Ko bo kaj novega vam to enostavno sporočimo na vaš e-naslov.

X