Vas zanima študij pri nas?
Izpolnite spodnji obrazec za prijavo v program. V roku enega dneva vam bomo posredovali vse potrebne informacije o vpisu.
Video produkcija
Zračna kinematografija se je skozi zgodovino razvijala od svojih skromnih začetkov do ene izmed ključnih komponent sodobne vizualne umetnosti. Prve fotografije in posnetki iz zraka so predstavljali pomembno prelomnico, saj je ljudi zanimalo, kakšen je pogled iz ptičje perspektive in kakšno je okolje okoli nas.
Hitro se je ugotovilo, da zračne fotografije in posnetki niso bili namenjeni samo za zabavno industrijo, temveč tudi za vojsko. Danes so snemalna zračna plovila uporabljena na vseh možnih področjih.
S pomočjo prebrane literature sem raziskoval prve začetke nastalih zračnih fotografij in posnetkov, saj me je pri tem zanimalo, na kakšen način so ti pred razvojem letal sploh nastali. Pri tem sem prišel do zanimive ugotovitve, da so za prve zračne posnetke zaslužni baloni in kasneje tudi golobi.
Za velik preskok v zgodovini zračne kinematografije je veljal izum letala, saj se je za zračne posnetke začela zanimati tudi vojska. Filmski režiserji in producenti so za snemanje filmov začeli uporabljati letala, saj so lahko iz pilotskih kabin snemali prizore iz zraka, ki so za gledalce ob gledanju filma vzbudili še dodatno dramatičnost.
Razvoj tehnologije je skozi leta pripeljal do tega, da so se snemanju filmov s helikopterji pridružili droni, saj so filmskim ekipam omogočili tudi bolj priročno in stroškovno ugodnejše snemanje. Skozi prebrane članke sem raziskal, kakšne vrste prizorov se uporabljajo v svetu zračne kinematografije in kako so se lahko ti s pomočjo dronov in helikopterjev uporabljali v različnih žanrih filma.
V nadaljevanju diplomskega dela sem analiziral dve popolnoma različni sekvenci iz dveh filmov. Film The Shinning in Skyfall se med seboj popolnoma razlikujeta, tako po starosti kot po žanru. Z analizo dveh sekvenc iz filmov sem ugotavljal, kakšno vlogo in učinek so filmski režiserji želeli ustvariti s pomočjo zračnih posnetkov.
Ob prebiranju literature sem naletel tudi na novo tehnologijo drona, imenovano FPV dron. Pri tem me je zanimalo, na kakšen način se posnetki narejeni z FPV dronom in navadnim dronom med seboj razlikujejo.
Analize, ki sem ji naredil v svojem diplomskem delu, so mi dale dodatno znanje o različnih načinih snemanja in kako ravno te igrajo pomembno vlogo v očeh gledalca, saj z njimi režiserji želijo doseči in vzbuditi različna občutenja gledalca. Skozi pisanje diplomskega dela sem se veliko naučil tudi o zgodovini nastanka zračne kinematografije in njene dosedanje evolucije.
Izdelek študenta si lahko ogledate v spodnjem videu: