Vas zanima študij pri nas?
Izpolnite spodnji obrazec za prijavo v program. V roku enega dneva vam bomo posredovali vse potrebne informacije o vpisu.
Gradbeništvo
Gradbeništvo, kot takšno, predvsem pa sama izvedba gradbenih del je velikokrat podcenjen posel. Skoraj vsak bi želel biti sam svoj mojster, ali pa ima starša, dedka, soseda, ki je, in tako »ve« in »zna« kakovostno izvesti dela, predvsem pa, koliko stane in kako dolgo traja.
Pri tem dejstvu tudi ne pomaga delovna sila, ki je prevečkrat neizobražena in brez izkušenj. Seveda lahko rečemo, da je kriv sistem, vendar pa, če bi se več posvečalo izobraževanju, bi bila posledično tudi storitev dražja, kar pa investitorjem spet ne bi ugajalo.
Zato pa, če želimo biti uspešni, je potrebnega dovolj znanja in pravilnega razmišljanja, kar dobro opiše rek: »Vsak bedak lahko zgradi most, ki stoji, ampak samo inženir lahko zgradi most, ki komaj stoji.« S takšnim pristopom se lotimo celotnega projekta in vseh dejavnikov, ki vplivajo na izvedbo in uspešno primopredajo.
Takšna mentaliteta nas vodi k temu, da iščemo optimalne rešitve, v smislu kakovosti, zahtevnosti izvedbe in hitrosti, da kar najbolj učinkovito zagotovimo, da je projekt tudi finančno uspešen. To mora biti osnovno vodilo, saj lahko le tako uspešno poslujemo na prostem trgu, ki se venomer spreminja.
Tako lahko tudi namenimo višek sredstev razvoju, novim idejam, moderni opremi, kadru. Pri izgradnji hotela X smo se posebej osredotočili na to, kakšne so minimalne zahteve investitorja, ki jih je treba zagotoviti, ter kaj je bilo sprojektirano s strani projektanta. Tako smo se v prvem sklopu diplomskega dela osredotočili na trditev, da lahko s spremembo uporabe tipske suhomontažne stene prihranimo na času izvedbe in stroških, hkrati pa ostanemo v zakonsko dovoljenih mejnih vrednostih, ki se za tak projekt zahtevajo.
V drugem sklopu smo po istem principu preverjali različne tipe toplotno izolacijskih plošč, s katerimi lahko izoliramo strop proti neogrevanim prostorom. Upoštevati smo morali več dejavnikov, kot so toplotna prevodnost, zvočna prevodnost, zaščita pred požarom ter tudi končni izgled oz. potrebna obdelava po vgradnji plošč.
V tretjem delu tega diplomskega dela ugotavljamo možne načine zaščite pred pregrevanjem hotelskih sob. Logična rešitev je uporaba zunanjih senčil, lahko pa to dosežemo tudi z uporabo refleksnega stekla, pri katerem ugotovimo tudi prednosti in slabosti.
Nazadnje pa še, v sklopu krovne teme, razmislimo o uporabi umetne inteligence in klepetalnikov za pomoč pri pripravi ponudbe za izvedbo del, ovirah, prednostih in izzivih, ki jih prinaša, in pomembnosti, ki jo bo uporaba le-tega predstavljala v prihodnosti.