Vas zanima študij pri nas?
Izpolnite spodnji obrazec za prijavo v program. V roku enega dneva vam bomo posredovali vse potrebne informacije o vpisu.
Programsko inženirstvo
V diplomski nalogi sem raziskovala pretočne glasbene vsebine (Spotify in YouTube Music) ter Big Data (veliko podatkovje) in povezavo med le-temi. V prvem delu naloge so opisane glavne lastnosti Big Data ter obdelovanje in shranjevanje teh podatkov.
Ker se veliki podatki delijo na strukturirane in nestrukturirane podatke, razložim zakaj in na kakšen način katere shranimo, ter katere sisteme shranjevanja poznamo. Razložen je sistem za obdelavo ter podroben opis posameznih faz obdelave. Za lažje razumevanje sem narisala sliko sistema.
V drugem delu naloge se osredotočim na glasbena ponudnika, in sicer na Spotify in YouTube Music. Opisano je delovanje teh glasbenih ponudnikov, njuno delovanje in prioritete. Njune podobnosti in razlike so predstavljene v tabeli.
Sledi raziskava o tem, kako Spotify in YouTube Music uporabljata velike podatke, da razvijata prilagojeno vsebino za uporabnike s ciljem, da jih zadovoljita na način, da potem ostanejo ali postanejo dolgoletne stranke. Ugotavljam, da ponudnika Spotify in YouTube Music pridobita podatke posameznikov, nato pa na podlagi teh podatkov ustvarita nove glasbene liste, glede na njihovo dosedanje poslušanje skladb.
Naredila sem skripto, ki omogoča izvoz glasbenega seznama uporabnika iz Spotifya. Le-ta se lahko z uporabo te skripte prenese na katerega drugega ponudnika, na primer na Apple Music, kar je zelo priročno.
Postavila sem štiri hipoteze, katere sem na koncu potrdila, delno potrdila ali ovrgla. V hipotezah sem se vprašala ali sta glasbena ponudnika primerljiva in pa določila število glavnih lastnosti Big Data, kjer sem naletela na različne rešitve, jih med seboj primerjala in prišla do zaključka.